Сьогодні минає місяць із початку повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну. Жити в нових обставинах і на своєму місці працювати для нашої перемоги у війні дуже непросто, якщо не навчитися давати раду стресу. Вчора, 23 березня, на запрошення Глобального договору ООН в Україні психотерапевтка Лідія Вільчук провела для всіх охочих тренінг із самодопомоги під час війни.
«Війна — це насамперед психологічне знущання з людей. Навіть ті, хто зараз перебувають у безпеці, живуть у стані тривоги та стресу. Щоб працювати на перемогу й бути корисними іншим, ми маємо бути сильними. Тому навчитися надавати підтримку собі — особливо важлива навичка під час війни», — стверджує фахівчина.
Самопідтримка — це вміння:
Ситуація, у якій ми всі сьогодні опинилися, не є типовою. Психологи одностайні в тому, що в ненормальній ситуації кожна реакція є нормальною. Через індивідуальні особливості психіки кожна людина реагує на стрес, пов’язаний із війною, по-своєму. Тому важливо розуміти себе, відстежувати свої стани та вміти їх контролювати.
Ніхто не знає напевно, коли завершиться війна. Тому всі ми маємо навчитися жити під час війни й бути ефективними. Стан стресу — це відірваність від реальності. Стан адаптації дає нам можливість раціонально приймати рішення та ефективно діяти відповідно до ситуації.
Перейти зі стану стресу в стан адаптації доможуть психологічні вправи:
Щоб швидше адаптувати до стресу, психотерапевтка радить:
Дієвим способом заспокоїтися і виринути з потоку страшних новин є зосередження на своїх органах чуття і зміна діяльності. Хтось під час війни почав малювати, комусь допомагає прослуховування улюбленої музики, а комусь достатньо звернути увагу на кольори, які його/її оточують або обняти себе.
«Правду кажучи, ми не були в контакті із собою й у мирний час. Тепер усі внутрішні конфлікти виходять на поверхню. Тому зараз саме час запитати себе, чого я хочу. Й усвідомити цінність свого життя», — переконана Лідія.
Лідія Вільчук — психотерапевтка з трирічним досвідом, членкиня Української асоціації трансактного аналізу та Національної психологічної асоціації. Лідія десять років займається наукою, часто виступає в онлайн-школах як запрошена лекторка, а також працює коучем для digital-підприємців.