Anti-Corruption Collective Action

У вересні 2020 року українська мережа Глобального договору ООН доєдналася до міжнародної антикорупційної програми Anti-Corruption Collective Action. Вона є відритою до участі широкого кола зацікавлених сторін.

Корупція є складним викликом не лише в масштабах уряду, а й на рівні бізнесу. Корупція дорого коштує будь-якому бізнесу — це перешкоджає його зростанню, його репутації та додає приблизно 10% до витрат на ведення бізнесу. Світовий банк заявив, що «хабарництво стало галуззю на 1 трлн дол.» Вилучення цього процесу має вирішальне значення. Це приносить впевненість і довіру до бізнесу та призводить до його довгострокової стабільності.

Глобальний договір ООН ініціював колективні дії проти корупції в рамках локальних мереж, підтриманих Третім раундом фінансування Ініціативою доброчесності Siemens. Проєкт спрямовано на підтримку колективних дій локальних мереж Глобального договору ООН та сприяння співпраці між державними та приватними особами у боротьбі з корупцією. Його метою є не лише боротися з хабарництвом, вимаганням та іншими формами корупції, але й позбутися цього процесу в цілому по ланцюгу поставок.

Проєкт «Розширення антикорупційних заходів у межах локальних мереж Глобального договору ООН» застосовує триступеневий підхід:

  1. Розробка проєкту Anti-Corruption Collective Action Playbook боротьби з корупцією для GCLN, щоб налагодити розуміння та використання колективних дій.
  2. Глобальний запуск та розгортання Playbook, що дозволить GCLN розуміти та використовувати методологію колективних дій для виявлення та вирішення корупційних проблем.
  3. Підтримувати GCLN у Бразилії, Індії, Кенії та Україні в їхніх ініціативах щодо колективних дій.

Ця ініціатива щодо збільшення масштабів антикорупційної колективної дії спрямована не тільки на підвищення прозорості ланцюгів поставок, але й на сприяння державно-приватному співробітництву у сфері колективних дій через діалог та взаємодію з урядами та недержавними зацікавленими сторонами.

Про антикорупційну ініціативу колективних дій ГД ООН в Україні

Протидія корупції — це один із 10 Принципів Глобального договору ООН, який має лежати в основі роботи кожного бізнесу. Anti-Corruption Collective Action Initiative спрямована на підвищення прозорості бізнесу та зміцнення приватно-державної співпраці для боротьби з корупцією в Україні.

У рамках ініціативи Глобальний договір ООН в Україні запустив відеокурс «Антикорупція». Він допомагає випрацювати принципи доброчесної роботи малих та середніх підприємств, без яких нині неможливо бути ланкою ланцюга постачань великих українських та міжнародних компаній. Включення цих принципів в роботу малого та середнього бізнесу також є запорукою здорової економіки України.

Курс створено за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України та Офісу з розвитку підприємництва та експорту. Переглянути освітній серіал можна на порталі Дія.Бізнес та платформі Дія. Цифрова освіта. Відеокурс містить 5 навчальних модулів, кожен із яких триває 5–8 хвилин, що забезпечує швидке та ефективне навчання. В основі курсу лежить Типова антикорупційна програми юридичної особи від НАЗК, рекомендації посібника із колективних дій проти корупції від Глобального договору ООН та міжнародні норми. До роботи над курсом долучилися понад 50 українських експертів із приватного та державного секторів.

Команда ГД ООН в Україні випустила посібник «Боротьба з корупцією: колективні дії», який містить рекомендації для МСП щодо боротьби з корупцією в ланцюгах постачань.

ГД ООН в Україні також проводить щорічний Тиждень боротьби з корупцією та ініціював Меморандум про спільні антикорупційні дії в Україні, який уже підписала 51 компанія та неурядова організація, що заявляє про підтримку підвищення рівня прозорості та доброчесності в українському бізнес-середовищі.

У червня 2022 року антикорупційна ініціатива ГД ООН в Україні перемогла у міжнародному конкурсі Anti-Corruption Collective Awards 2022 у номінації «Inspirational Newcomer 2022».

Під час війни антикорупційна програма ГД ООН в Україні переорієнтувала свою діяльність на реагування на корупційні ризики, які виникають під час війни. Разом із партнерами ми реалізовуємо такі проєкти:

  • Task-force із створення рекомендацій щодо доброчесності бізнесу в час війни.
  • Аналіз корупційних ризиків в межах надання гуманітарної допомоги та розроблення заходів для їх мінімізації.
  • Надання антикорупційної експертизи актів Уряду та реформ воєнного часу.

У межах антикорупційної програми було запущено серію публікацій «Уроки ділової доброчесності під час війни», у яких експерти з приватного та державного секторів дають поради щодо прозорого ведення бізнесу в ситуаціях невизначеності.

Дар'я Рубан
Координаторка програми Anti-Corruption Collective Action