Назад до програм
21.04.2020

Anti-Corruption Collective Action

У вересні 2020 року українська мережа Глобального договору ООН доєдналася до міжнародної антикорупційної програми Anti-Corruption Collective Action. Програма стартувала у вересня 2020 року і діятиме в Україні до 2023 року. Вона є відритою до участі широкого кола зацікавлених сторін.

Корупція є складним викликом не лише в масштабах уряду, а й на рівні бізнесу. Корупція дорого коштує будь-якому бізнесу — це перешкоджає його зростанню, його репутації та додає приблизно 10% до витрат на ведення бізнесу. Світовий банк заявив, що «хабарництво стало галуззю на 1 трлн дол.» Вилучення цього процесу має вирішальне значення. Це приносить впевненість і довіру до бізнесу та призводить до його довгострокової стабільності.

Глобальний договір Організації Об’єднаних Націй ініціював колективні дії проти корупції в рамках локальних мереж Глобального договору ООН, підтриманих Третім раундом фінансування Ініціативою доброчесності Siemens. Проєкт спрямовано на підтримку колективних дій локальних мереж Глобального договору ООН та сприяння співпраці між державними та приватними особами у боротьбі з корупцією. Його метою є не лише боротися з хабарництвом, вимаганням та іншими формами корупції, але й позбутися цього процесу в цілому по ланцюгу поставок.

Проєкт «Розширення антикорупційних заходів у межах локальних мереж Глобального договору ООН» застосовує триступеневий підхід:

  1. Розробка проєкту Anti-Corruption Collective Action Playbook боротьби з корупцією для GCLN, щоб налагодити розуміння та використання колективних дій.
  2. Глобальний запуск та розгортання Playbook, що дозволить GCLN розуміти та використовувати методологію колективних дій для виявлення та вирішення корупційних проблем.
  3. Підтримувати GCLN у Бразилії, Індії, Кенії та теперішній Україні в їхніх ініціативах щодо колективних дій.

Ця ініціатива щодо збільшення масштабів антикорупційної колективної дії спрямована не тільки на підвищення прозорості ланцюгів поставок, але й на сприяння державно-приватному співробітництву у сфері колективних дій шляхом діалогу та взаємодії з урядами та недержавними зацікавленими сторонами.

Про антикорупційну ініціативу колективних дій ГД ООН в Україні

Протидія корупції — це один із 10 Принципів Глобального договору ООН, який має лежати в основі роботи кожного бізнесу. Anti-Corruption Collective Action Initiative спрямована на підвищення прозорості бізнесу та зміцнення приватно-державної співпраці для боротьби з корупцією в Україні. У рамках ініціативи було сформувала робочу групу, яка складається з експертів із державного та приватного секторів. ГД ООН в Україні вибудував партнерство з НАЗК для розробки набору рекомендацій та антикорупційного онлайн-курсу для українського бізнесу з елементами гейміфікації, що є інноваційним підходом у боротьбі з корупцією в Україні. Курс буде розповсюджуватися через державну платформу Дія.Бізнес.

Команда ГД ООН в Україні випустила посібник «Боротьба з корупцією: колективні дії», який містить рекомендації для МСП щодо боротьби з корупцією в ланцюгах постачань. ГД ООН в Україні також проводить щорічний Тиждень боротьби з корупцією та ініціював Меморандум про спільні антикорупційні дії в Україні, який уже підписали 36 компаній та неурядових організацій, що заявляють про підтримку підвищення рівня прозорості та доброчесності в українському бізнес-середовищі. У межах антикорупційної програми було запущено серію публікацій «Уроки ділової доброчесності під час війни», у яких експерти з приватного та державного секторів дають поради щодо прозорого ведення бізнесу в ситуаціях невизначеності.

Під час війни антикорупційна програма ГД ООН в Україні переорієнтувала свою діяльність на реагування на корупційні ризики, які виникають під час війни. Разом із партнерами ми реалізовуємо такі проєкти:

  • Task-force із створення рекомендацій щодо доброчесності бізнесу в час війни.
  • Аналіз корупційних ризиків в межах надання гуманітарної допомоги та розроблення заходів для їх мінімізації.
  • Надання антикорупційної експертизи актів Уряду та реформ воєнного часу.

У червня 2022 року антикорупційна ініаціатива ГД ООН в Україні перемогла у міжнародному конкурсі Anti-Corruption Collective Awards 2022 у номінації «Inspirational Newcomer 2022»