Панельна дискусія на СOP29: Powering Ukraine’s future

15.11.2024

На COP29, найбільшій у світі кліматичної конференції, Глобальний договір ООН в Україні проводить низку подій, присвячених сталому відновленню України.

14 листопада відбулась панельна дискусія Powering Ukraine’s future: financing breakthrough in energy reconstruction, під час якої були розглянуті питання відновлення інфраструктури, стратегії розвитку відновлюваної енергетики, що є одночасно екологічною необхідністю та економічною можливістю для України, а також інноваційні фінансові рішення для побудови надійного та сталого енергетичного майбутнього України.

Особливу увагу було приділено оперативним рішенням, довгостроковим стратегіям відновлення та ефективним моделям міжнародного партнерства.

Модерувала подію Тетяна Сахарук, генеральна директорка Глобального договору ООН в Україні.

До дискусії доєдналися Джеффрі Паєтт, помічник державного секретаря США з енергетичних ресурсів, Максим Тімченко, генеральний директор ДТЕК, Роджер Мартелла, директор зі сталого розвитку, GE Vernova, а також Ганна Замазєєва, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Джеффрі Паєтт, помічник державного секретаря США з енергетичних ресурсів, наголосив на важливості підтримки стійкості України, адже за його словами суверенітет України має фундаментальне значення для американської та міжнародної безпеки:

«Ми маємо не лише забезпечити короткострокову стабільність, а й позиціонувати Україну як перспективного кандидата на членство в Європейському Союзі. Важливо підтримувати зусилля Уряду України, зокрема Міністерства енергетики, спрямовані на проведення необхідних реформ для наближення до європейських стандартів»

Джеффрі Паєтт зазначив, що лише з березня місяця США мобілізували понад 825 мільйонів доларів додаткової допомоги енергетичному сектору. В межах коаліції також зібрали понад 2 мільярди доларів, які спрямовуються на закупівлю потужних генераторів та іншого обладнання, необхідного для захисту критичної інфраструктури від обстрілів. 

Також спікер наголосив, що інвестиції в Україну – це не благодійність, а стратегічно важлива інвестиція у спільне європейське майбутнє. Україна має значний потенціал у сфері відновлюваної енергетики (вітрової, сонячної) та ядерної енергетики. Завдяки цим ресурсам Україна може не лише забезпечити власні енергетичні потреби, але й стати надійним партнером для Європи, диверсифікуючи її енергетичні джерела та зменшуючи залежність від російських енергоносіїв.

За словами Максима Тімченка, генерального директора ДТЕК, масштабні руйнування енергетичних об’єктів навесні та влітку цього року створювали серйозну загрозу для стабільної роботи енергосистеми взимку. Проте, завдяки стійкості українських працівників та злагодженим зусиллям, Україні вдалося відновити понад 70% пошкодженого обладнання.

«Ми не можемо зупинятися на досягнутому. Наша мета – не просто пережити найближчу зиму, а забезпечити енергетичну безпеку країни на довгі роки. Ми повинні починати готуватися вже зараз, і готуватися не тільки шляхом відновлення зруйнованого чи пошкодженого, але й шляхом будівництва нового»

Також Максим Тімченко зазначив, що найближчим часом ДТЕК розпочне будівництво вітропарку потужністю 384 МВт, що передбачає інвестиції в українську енергетику на суму 450 мільйонів євро. Меморандум щодо будівництва був підписаний минулого року на COP28 з компанією Vestas, провідним світовим виробником вітрових турбін.

Також до обговорення долучився Роджер Мартелла, директор зі сталого розвитку компанії GE Vernova, яка була заснована 130 років тому і наразі забезпечує 25% світової енергії за допомогою свого обладнання.

«Коли чиїсь енергетичні об’єкти стають мішенями, ми сприймаємо це як прямий виклик нашій діяльності. Саме тому ми зосередилися на тому, щоб забезпечити безперебійне енергопостачання для українців. Ми пишаємося тим, що можемо внести свій вклад у стійкість України в цей складний час. Однак, вся заслуга належить українському народу та його лідерам, які демонструють неймовірну стійкість та здатність адаптуватися до будь-яких викликів. Ми вчимося в українців долати виклики», – зазначив Роджер Мартелла.

Експерт зазначив, що найважливіше зараз – це забезпечити безперебійне електропостачання в Україні, тому компанія оперативно доставила в Україну аварійне обладнання, зокрема, мобільні електростанції та газові генератори, здатні живити 100 000 будинків. Окрім цього, партнери активно допомагають з інтеграцією української енергосистеми в європейську мережу, модернізуючи підстанції, трансформатори та інші елементи інфраструктури.


«Ще один важливий крок –  створення ще більш стійкої та сучасної енергетичної системи, яка стане взірцем для всього світу. Ми раді співпрацювати з ДТЕК над розвитком розподіленої генерації та вітроенергетики. Разом ми перетворюємо Україну на лідера у сфері чистої енергетики, демонструючи, що навіть у складних умовах можна будувати стійке енергетичне майбутнє»

Також Роджер Мартелла наголосив на тому, що успіх реалізованих проєктів став можливим завдяки тісному партнерству державного та приватного секторів. Спільними зусиллями з Державним департаментом США, USAID, Європейським Союзом та українськими компаніями, такими як ДТЕК, вдалось оперативно вирішити складні завдання та досягти значних результатів. Ця співпраця стала яскравим прикладом того, як державно-приватне партнерство може бути ефективним інструментом для подолання кризових ситуацій та розвитку інфраструктури.

Ганна Замазєєва,
голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України підкреслила важливість забезпечення прозорості в отриманні фінансування для відновлення України. Ганна розповіла про Фонд декарбонізації, який працює з початку 2024 року і наповнюється за рахунок податку на викиди СО2, що дозволяє залучати значні кошти на енергоефективні заходи та декарбонізацію економіки.

Однак, для реалізації масштабних проєктів необхідні додаткові інвестиції. Тому Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України активно співпрацює з міжнародними фінансовими інституціями, демонструючи високий рівень прозорості та відповідальності. Ганна Замазєєва переконана, що залучення додаткових коштів є ключовим для успішної відбудови країни та переходу до зеленої економіки.

Тетяна Сахарук підсумувала, що інвестиції в Україну неможливі без успішних стратегій, частину з яких експерти та експертки обговорили на панельній дискусії.

«Наші люди стійкі. Наші бізнеси стійкі. І за допомогою партнерської підтримки українці зможуть вистояти»


Поширити новину:
FacebookLinkedInTwitter