25 липня 2024 року Глобальний договір ООН в Україні спільно з ExPro в рамках Ukraine Energy Initiative провели онлайн-дискусію «Корпоративні PPA: Взаємовигідне партнерство для сталого розвитку бізнесу та енергетики».
Захід обʼєднав представників виробників електроенергії з ВДЕ, профільних асоціацій, компаній-постачальників енергоресурсів.
До онлайн-заходу долучились такі спікери:
Завантажити White Paper у PDF-форматі
Енергетична система України в часи війни продовжує показувати стійкість, проте враховуючи масштаби руйнувань спричинених масованими ракетно-дроновими атаками, вимагає швидкого відновлення пошкоджених та впровадження нових та сучасних генеруючих потужностей. Експерти сходяться у думці, що Українська енергетика вже втратила 9 ГВт встановленої потужності, що своєю чергою призвело до значного дефіциту та необхідності запровадження графіків відключення промислових та побутових споживачів, що особливо загострюються в періоди пікового споживання.
За минулорічною оцінкою НЕК Укренерго, найближчими роками, поміж іншого, енергосистемі будуть необхідні додаткові 3,8 ГВт сонячних (СЕС) та 4,5 ГВт вітрових (ВЕС) електростанцій, котрі вимагатимуть інвестицій близько 8 млрд. USD.
Варто зазначити, що загальносвітовий тренд сучасності — це перехід до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) і провідні світові компанії та корпорації вже впроваджують політики та стратегії розвитку, засновані на соціальній відповідальності та засадах збереження навколишнього природного середовища. Саме прагнення максимально використовувати «зелену» електричну енергію в повсякденній діяльності таких корпорацій стає драйвером розвитку нових потужностей ВДЕ.
В загальній структурі генерації електричної енергії в Україні у червні 2024 року, частка ВДЕ сягнула 18%, що є значною частиною. Це свідчить про значну роль саме існуючих ВДЕ у покритті попиту на електричну енергію, проте для досягнення стабільності необхідно продовжувати інвестувати у цю сферу і забезпечити реальне виконання принципу Build Back Better — тобто «Відбудувати краще, ніж було».
З огляду на досвід розвитку сектору ВДЕ в Європі та Сполучених Штатах Америки, можна помітити, що країни поступово переходять або вже перейшли від системи підтримки виробників ВДЕ за «зеленим» тарифом до більш конкурентних механізмів, таких як проведення аукціонів та застосування корпоративних договорів купівлі-продажу електричної енергії (так званих corporate PPA, корпоративні PPA).
PPA, або Power Purchase Agreement — це довгострокові договори купівлі-продажу електричної енергії. Основною відмінністю корпоративних PPA (сРРА) є те, що це договори, за якими покупцем електричної енергії з відновлюваних джерел виступає не визначене державою підприємство (наприклад, в Україні це ДП «Гарантований покупець»), а безпосередньо приватні компанії та представники бізнесу. сРРА використовуються девелоперами ВДЕ для забезпечення довготривалого збуту електроенергії і відповідно гарантій прибутку свого проєкту, що додає інвесторам впевненості у поверненні вкладених коштів, особливо за відсутності державної підтримки.
1. Довгострокові договори.
Корпоративні PPA зазвичай укладаються на термін від 10 до 20 років. Це дозволяє як виробникам, так і споживачам планувати свої фінансові та операційні витрати.
Угоди часто передбачають фіксовану ціну на електроенергію, що дозволяє компаніям захистити себе від коливань цін на ринку.
В Україні cPPA можуть стати потужним драйвером залучення інвестицій в енергетичний сектор. Світова практика і реальне зростання обсягів cPPA на європейському ринку свідчать, що сРРА залишаються ефективним інструментом для розвитку відновлюваної енергетики та забезпечення стабільного постачання електроенергії для підприємств. Враховуючи поточні виклики війни та знищені генеруючі потужності, запровадження такого механізму не терпить зволікань.
УКРАЇНСЬКА ВІТРОЕНЕРГЕТИЧНА АСОЦІАЦІЯ
Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков під час свого виступу підкреслив, що вітроенергетика внаслідок війни також зазнала втрат, оскільки деякі з установок знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Попри це, вже після повномасштабного вторгнення було встановлено 238 МВт нових потужностей: Тилігульська, Дністровська та Сколівська вітроелектростанції. Конеченков наголосив на важливості цих досягнень та анонсував плани на будівництво ще щонайменше п’яти нових проєктів.
«Починаючи з 2011 у нас почався активний розвиток вітроенергетики, з 2015 ми вже почали набирати обертів. Але він є дещо нестабільним. Іноді ми сягали 637 МВт, іноді — 80 МВт. Це наслідок відсутності стратегії, дорожньої карти», — пояснив пан Конеченков.
Враховуючи нагальну потребу у відбудові, Андрій Конеченков звернув увагу на дослідження Данського енергетичного агентства, яке визначило найкращі технології для відновлення енергетичної системи України.
Голова правління Української вітроенергетичної асоціації зазначив, що багато нових проєктів почали розвиватися в західній і центральній частинах України, замість традиційно привабливого для ВЕС півдня. Існуючий віртуальний атлас, розроблений Національною лабораторією відновлюваних джерел енергії США (NREL), своєю чергою також підтверджує потенціал інших регіонів України для розвитку вітроенергетики.
Наразі в Україні вітроенергетика починає розвиватись на ринкових умовах — майже 80% ВЕС вийшли з балансуючої групи «Гарантованого покупця» та працюють у вільному ринку.
За словами Андрія Конеченкова, у 2023-му році спостерігалось стрімке зростання корпоративних договорів на ринку енергетики Європи. Він відзначив, що великі компанії активно інвестують у нові потужності відновлюваної енергетики, що призводить до рекордних показників. Основними клієнтами є важка промисловість, сектор інформаційно-комунікаційних технологій, роздрібна торгівля та інші галузі.
«У 2023 році у Європі компанії придбали рекордну кількість нових потужностей для вітроенергетики через корпоративні PPA — 10,3 ГВт, що на 40% більше за показники попереднього року. Це підкреслює зростаючий імпульс до сталого енергопостачання серед європейського бізнесу», — наголосив пан Конеченков.
Також, за його словами, минулого року вперше з’явилось PPA, що об’єднує виробництво та зберігання електроенергії, а також на «зелений» водень.
NOTUS ENERGY
Олександр Подпругін, регіональний менеджер німецької компанії Notus Energy, представив концепцію корпоративних PPA як шлях до нової генерації ВДЕ в Україні.
За його словами, виходячи зі строків будівництва, нова відновлювана генерація в масштабі може з’явитись тільки у 2026-му році, у 2024—2025, за оцінками Подпругіна, не буде побудовано нові великі потужності ВДЕ.
«Для заміни знищених потужностей, досягнення цілей енергетичної стратегії, Україна потребує десятків мільярдів доларів приватних інвестицій у відновлювану енергетику», — наголосив пан Подпругін.
Як вказав Подпругін, лише відновлювана генерація дозволить знижувати середню ціну на оптових ринках та, відповідно, зменшувати витрати споживачів на електроенергію.
«Сьогоднішня криза на енергетичних ринках підсвічує потенціал корпоративних РРА мінімізувати впливи волатильності цін на енергоносії», — вказав пан Олександр.
Регіональний менеджер Notus Energy виокремив такі фактори, що гальмують розвиток нової генерації в Україні:
За його словами, саме РРА є ключем до розбудови відновлюваної енергетики.
Основними перевагами корпоративних РРА для споживачів є зниження витрат на електроенергію, підвищення стабільності енергопостачання, зниження викидів CO2, покращення профілю ESG.
«Бізнес має долучатись до будівництва нових проєктів шляхом довгострокових зобов’язань за договорами на електроенергію», — підсумував Олександр Подпругін.
INTEGRITES
Олексій Фелів, керуючий партнер компанії INTEGRITES, під час свого виступу наголосив на необхідності створення окремого законодавства під корпоративні PPA, адже, на його думку, виключно змін до закону «Про ринок електричної енергії» буде недостатньо.
«Потрібно розробляти окреме законодавство для корпоративних PPA», — наголосив Олексій Фелів.
Як вказав Фелів, типовий фізичний PPA, який наразі затверджений Регулятором, є договором для фізичної торгівлі електроенергією, але не є тим договором який відповідає вимогам, що закладені у поняття PPA для девелопменту нових потужностей ВДЕ, тобто, договору, який укладається ще до того як будуть збудовані нові генеруючі об’єкти.
Віртуальний PPA, за словами Олексія Феліва, у нас був неврегульованим. Згодом були внесені зміни до законодавства і було передбачено можливість укладення віртуального PPA, який був названий як договір про забезпечення стабільності ціни на електричну енергію. Проте, як вказує юрист, такий договір є досить зарегульованим, в тому числі з погляду визначення учасників ринку. Таким чином, можуть виникнути нюанси з укладанням cross-border PPA.
«В європейській практиці віртуальний PPA є деривативом. Тобто, він регулюється законодавством про фінансові інструменти», — наголосив юрист.
Олексій Фелів також наголосив на необхідності у структуруванні PPA для підвищення ефективності залучення фінансових ресурсів для виробника.
За його словами важливим елементом є сертифікати джерел походження, GOs, і необхідно працювати над визнанням українських гарантій походження у Євросоюзі.
«Держава не створила на сьогодні жодних преференцій та умов задля розвитку нових проєктів з ВДЕ. Тут нам потрібно галузевими зусиллями працювати над цим», — підкреслив пан Фелів.
Олексій Фелів підсумував такі три головні аспекти задля розвитку корпоративних PPA на українському ринку: окремий закон, з визначенням різних типів договорів; остаточне впровадження гарантій походження електроенергії в Україні; ефективна державна підтримка проєктів із ВДЕ.
D.TRADING
Єгор Захарченко, керівник напряму співпраці з ВДЕ у D.TRADING, представив принцип структурування Corporate PPA.
«Майбутні виклики українського бізнесу та енергетики щодо декарбонізації та євроінтеграції у вигляді СВАМ — це один із драйверів розвитку РРА-культури та побудови «зеленої» генерації. Але в Україні є фактори, яких немає в Європі — це війна та зруйнована генерація», — наголосив пан Захарченко.
Як зазначив представник трейдингової компанії, основною задачею корпоративних PPA є забезпечення бізнесу стабільним постачанням електроенергії, а девелоперів проєктів з ВДЕ — доступом до фінансування.
За словами Захарченка, корпоративні PPA є інструментом для хеджування кредитних зобов’язань для проєктів будівництва ВДЕ-генерації та операційних витрат для бізнесу. На додаток, бізнесу, який зараз укладає PPA-контракти, такий інструмент має надати доступ до стабільного електропостачання, для чого, в першу чергу, потрібна регуляторна підтримка. Ще одним важливим фактором є дотримання цілей ESG-стратегій, що є необхідним для отримання вигідних умов кредитування та позиціонування на ринку в цілому.
Єгор Захарченко виокремив такі переваги для виробника при укладенні корпоративних PPA:
Представник D.TRADING також представив інструменти для розподілу ризику між покупцем та продавцем, що можуть застосовуватись при укладенні довгострокових контрактів. Першим є контракт на різницю (CFD — Contract For Difference) — угода, яка укладається між виробником та покупцем і містить основні параметри: узгоджену ціну (strike price) та ринкову ціну (reference price). Для виконання угоди сторони обмінюються платежами на величину різниці між цими двома параметрами.
Наступним інструментом, що застосовується саме в cPPA, є контракт з граничною ціною (Floor-Price), який містить такі основні параметри: граничну ціну (Floor-Price) та дисконт при купівлі відносно ринкової ціни (reference price). Для виконання угоди покупець зобов’язаний сплачувати за електроенергію не нижче граничної ціни. Якщо ринкова ціна вище за граничну — покупець купує електроенергію за ринковою ціною з урахуванням дисконту.
«Задача балансуючих груп — поєднати та структурувати такі контракти між проєктами, які будуються, та шукають PPA з клієнтами-споживачами. Тобто, стати каталізаторами об’єднання двох сторін контракту», — підкреслив пан Захарченко, додавши, що укладання таких контрактів може стати одним з інструментів стабільного енергозабезпечення в тому числі й під час війни.
KNESS
Сергій Кравчук, директор напряму трейдингу та постачання електроенергії KNESS, розповів про роботу виробників з ВДЕ в розрізі реалізації електроенергії в реаліях сьогодення. Спікер поділився своїм баченням щодо перспективних моделей взаємодії учасників ринку електроенергії на умовах корпоративних PPA.
«Наразі існує певна відмінність між оплатами за «зеленим тарифом» і механізмом ринкової премії, яка полягає у тому, що за механізмом ринкової премії виробники можуть отримати оплату лише після затвердження розміру послуги, придбаної ДП «Гарантований покупець». Нещодавно, Регулятор затвердив розмір послуги за перші три місяці з моменту її впровадження, тобто такі платежі вже розблоковані. Водночас учасниками ринку активно напрацьовуються механізми отримання авансових платежів, які будуть відбуватися подекадно, без необхідності затверджувати обсяг розміру послуги. Таким чином, пропоновані зміни покращать ситуацію з ліквідністю для виробників з ВДЕ, що реалізовують електроенергію на ринкових умовах», — зазначив пан Кравчук.
Сергій Кравчук також підкреслив, що в українських реаліях навіть юридично бездоганний механізм реалізації електроенергії не зможе чітко працювати через проблему дефіциту потужностей і регулярних відключень споживачів від електрозабезпечення. Спікер наголосив, що один із викликів — це велика відстань між виробниками та споживачами електроенергії, відсутність між ними прямого з’єднання електричними мережами, що в умовах дефіциту та відключень стає значною перешкодою і сьогодні питання відключень можна врегулювати виключно використанням імпортованої електроенергії.
«Для розбудови нових об’єктів генерації, в тому числі децентралізованої, що є критично необхідним в умовах сьогодення, необхідна впевненість у забезпеченні «оффтейку» електроенергії. Запровадження практики укладення корпоративних PPA — один з перспективних шляхів у цьому напрямі. Особливо важливо, щоб в умовах тривалих відключень електроенергії, об’єкт генерації мав безпосередній «фізичний» зв’язок з об’єктом споживання», — наголосив Сергій.
KNESS вбачає перспективу в реалізації об’єктів ВДЕ з підключенням до внутрішніх мереж споживача та укладанням саме фізичних корпоративних PPA.
«На законодавчому рівні подібна можливість реалізації об’єктів ВДЕ з приєднанням до внутрішніх мереж споживача вже передбачена (згідно з ЗУ № 3220-ІХ). Споживач має право приєднувати до власних електричних мереж генеруючі установки, що належать третім особам та призначені для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії за умови, що весь обсяг виробленої такими генеруючими установками, що належать третім особам, електричної енергії придбавається споживачем. Відносини між активними споживачами та третіми особами з питань регулюються відповідно до договору, укладеного між ними, та цивільним законодавством. Відносини щодо продажу споживачу електричної енергії, що виробляється генеруючими установками та/або відпускається установками зберігання енергії, що належать третім особам та приєднані до електричних мереж такого споживача, не є постачанням електричної енергії споживачу і не потребує ліцензії, плата за розподіл та передачу такої електричної енергії активним споживачем не сплачується», — підкреслив директор напряму трейдингу та постачання електроенергії KNESS.
ЄБРР В УКРАЇНІ
Ольга Єрьоміна, асоційована директорка ЄБРР в Україні, підкреслила, що комерційні PPA з промисловими споживачами є на сьогодні оптимальним механізмом для структурування довготермінового фінансування відновлюваної генерації. Вона зазначила, що це дозволяє створити стійку фінансову основу для проєктів у цій галузі. Зокрема, під час нещодавньої конференції URC було оголошено про підтримку ВДЕ генерації, включаючи PPA.
Проте, вона відзначила, що жодного корпоративного PPA ще не було укладено та реалізовано. За її словами, перед тим, як почати говорити про міждержавні PPA, необхідно створити умови для укладання таких угод всередині країни.
Основним питанням залишається фінансовий стан покупця електроенергії, який буде укладати цю угоду на довгий період. Це підприємство бере на себе зобов’язання купувати електроенергію на тривалий період, тому важливо, щоб воно мало стабільний фінансовий стан та потребу в електроенергії.
Для зниження валютного ризику важливо прив’язати мінімальний тариф до курсу гривні. Це дозволить зменшити ризики, пов’язані з коливанням валютних курсів, та забезпечити стабільність фінансування проєктів.
Ольга Єрьоміна також підкреслила важливість змін у регуляторній базі для укладення довгострокових PPA з муніципальними та державними компаніями. Багато муніципалітетів та державних компаній потребують стабільного постачання електроенергії на довгий термін, і відкриття можливостей для них укладати такі угоди значно розширить потенціал відновлюваної генерації.
Представниця ЄБРР звернула увагу на можливості фінансування від банку для приватних проєктів. За її словами, ЄБРР продовжує підтримувати відновлювальну генерацію в Україні, фінансуючи приватні проєкти. Мінімальні вимоги включають 30% власного капіталу інвестора, який має бути проінвестований до початку вибору кредиту.
Також, якщо обсяг кредитування перевищує 25 мільйонів євро, ЄБРР співпрацює з іншими фінансовими інститутами для забезпечення необхідного фінансування.
«ЄБРР продовжує підтримувати відновлювальну генерацію в Україні, фінансуючи приватні проєкти. Мінімальні вимоги включають 30% власного капіталу інвестора, який має бути проінвестований до початку вибору кредиту», — наголосила пані Єрьоміна.
GOLDBECK SOLAR INVESTMENT UKRAINE
Ольга Ковальчук, Керуючий директор GOLDBECK SOLAR Investment Ukraine, окреслила, що без корпоративних PPA повноцінний розвиток нової генерації в Україні є неможливим.
«Нам потрібні довгострокові корпоративні PPA для залучення проєктного фінансування», — пояснила Ольга Ковальчук важливість механізму.
Керуючий директор GOLDBECK SOLAR Investment Ukraine виокремила такі важливі аспекти в рамках механізму корпоративних PPA:
Як вказала пані Ковальчук, на сьогодні функціонують фізичний PPA та віртуальний PPA. Фізичний PPA передбачає фізичне підключення між виробником електроенергії та споживачем. Віртуальний, або фінансовий, PPA передбачає відокремлено розташування виробника та споживача.
«Віртуальний PPA може бути структуровано довгостроково — якщо ціна ринку вища фіксованої ціни в контракті, тоді виробник платить споживачу і навпаки, у цьому і заключається вся ідея цього контракту».
Без дієвого механізму корпоративних PPA розвиток нових потужностей відновлюваної енергетики в Україні є неможливим, підкреслили усі учасники онлайн-дискусії.
Під час заходу представники виробників електроенергії з ВДЕ, профільних асоціацій та трейдингових компаній виокремили ключові переваги та можливості для учасників ринку в контексті корпоративних PPA:
Під час заходу, також були сформовані наступні рекомендації для якнайшвидшого та широкого впровадження корпоративних РРА:
Ініціативність з боку держави для розвитку корпоративних PPA є необхідною для забезпечення будівництва нових потужностей в енергосистемі України.
Відеозапис дискусії за посиланням.